Mestna ulica 2
3270 Laško
V soorganizaciji Ministrstva za javno upravo in Upravne enote Laško se je na velikem vseslovenskem srečanju uslužbencev upravnih enot v Laškem zbralo približno 1.200 zaposlenih in s tem obeležilo 30-letnico delovanja upravnih enot. »Vsak obdelan upravni akt, in teh je na milijone letno, predstavlja pomemben trenutek stika med državo in uporabniki,« je na srečanju poudaril minister za javno upravo mag. Franc Props.
»Uslužbenke in uslužbenci z zavzetostjo in s predanim delom določate ton delovanja svojih upravnih enot. Zagotavljate, da so upravne enote zaupanja vreden partner za državljane, gospodarstvo, lokalno skupnost in vse druge uporabnike ter s tem nepogrešljiv del sodobne države,« je zbrane pozdravil minister mag. Franc Props in spomnil, kako zelo se je delo na upravnih enotah spremenilo v treh desetletjih. »Še si znamo v spomin priklicati čase, ko so delo zaznamovali pisalni stroji, ročni podpisi, žigi, telefoni s številčnico in pisanje zahtevkov na papir. Danes te podobe v veliki meri nadomeščajo računalniki, elektronski podpisi in sodobni digitalni sistemi. To je rezultat tehnološkega napredka in skupnega prizadevanja, da sledimo spremembam in jih učinkovito uvajamo v prakso,« je povedal.
Upravne enote so bile ustanovljene 1. januarja 1995 na podlagi Zakona o upravi. Z njim je bila organizirana državna uprava na lokalni ravni, upravne enote pa so prevzele naloge, ki jih je prej opravljala skupna občinska uprava v okviru nekdanje družbeno-politične ureditve. V Sloveniji je 58 upravnih enot, kjer približno 2.400 javnih uslužbencev opravlja naloge na področjih, kot so izdajanje osebnih dokumentov, matične zadeve, upravni postopki, gradbene zadeve, promet in podobno. Letno upravne enote izdajo v povprečju 3,5 milijona upravnih aktov, kar kaže na njihovo ključno vlogo v naši družbi.
Minister je poudaril, da se v Laškem niso zbrali zgolj zato, da se ozirajo nazaj. »Tukaj smo zato, da pogled usmerimo naprej – k jasno zastavljenim ciljem in viziji prihodnjega razvoja. Čakajo nas novi projekti, kot so nadaljnja digitalizacija, optimizacija procesov in uvajanje sistemskih rešitev. Oblikovanih je bilo več delovnih skupin, ki pripravljajo ustrezne ukrepe. Obsegali bodo organizacijska, kadrovska, procesna in druga področja. Vse kar je ključno, da stalno izboljšujemo storitve za naše uporabnike,« je med drugim še povedal minister in dodal, da bo skupno vodilo še naprej: graditi upravno enoto, ki se ne bo le odzivala, ampak bo tudi prispevala pobude za izboljšanje delovanja.
Ena takšnih je zagotovo Upravna enota Laško, kar je med drugim dokazala tudi s prevzemom organizacije dogodka ob 30-letnici. Načelnica mag. Andreja Stopar se je ob tej priložnosti zahvalila vsem zbranim. »30 let je lepo zaokroženo obdobje in zaposleni na upravnih enotah smo lahko ponosni na svoje delo. Brez medsebojnega sodelovanja, tako znotraj upravnih enot kot med njimi, naših dosežkov ne bi bilo, vsaj ne v takem obsegu,« je povedala Stoparjeva in izpostavila pomen dobrega sodelovanja upravnih enot in občin. »Če je prisotno zavedanje, da vsi delamo za iste ljudi, ni težav, ki bi bile nerešljive,« je bila jasna.
S slednjim se strinja tudi župan Občine Laško Marko Šantej. »Veseli me, da je Laško gostitelj dogodka, ki povezuje predstavnike upravnih enot z različnih koncev Slovenije. Upravne enote so pomemben člen javne uprave in nepogrešljiv partner tudi za lokalne skupnosti, saj s svojim delom neposredno vplivajo na kakovost življenja ljudi. V Občini Laško že vrsto let zgledno sodelujemo z Upravno enoto Laško. Naši občani se vsakodnevno srečujejo z upravnimi postopki, zato je učinkovitost, prijaznost in strokovnost zaposlenih ključnega pomena,« je povedal Šantej. Prepričan je, da tovrstna srečanja krepijo vezi med državno upravo in lokalnimi skupnostmi, omogočajo izmenjavo dobrih praks ter spodbujajo iskanje rešitev za skupne izzive. »Laško vedno z veseljem odpira vrata dogodkom, ki prispevajo k boljšemu delovanju javnega sektorja v korist ljudi,« je še dodal.
Dogodek ob 30-letnici upravnih enot je bil prepleten s projektom varovanja in promocije zdravja na delovnem mestu. Svoje dobre prakse so predstavili zaposleni z Upravnih enot Šmarje pri Jelšah, Logatec in Laško. Po uradnem delu je sledilo druženje zaposlenih ob športnih aktivnostih. Velik del udeležencev se je podal na bližnji Hum, preostali pa so se sprehodili ob Savinji in spoznavali turistične znamenitosti Laškega.
Avtor: Ministrstvo za javno upravo