Mestna ulica 2
3270 Laško
V četrtek, 10. aprila 2025, sta v Delavskem domu Trbovlje minister za kohezijo in regionalni razvoj, dr. Aleksander Jevšek, ter predsednik Razvojnega sveta Savinjske regije, mag. Branko Kidrič, svečano podpisala Dodatek številka 1 k Dogovoru za razvoj Savinjske razvojne regije.
RRA Savinjska, katere članica je tudi Občina Laško, je oktobra lani oddala dokumentacijo za 30 projektov Dogovora za razvoj Savinjske razvojne regije v skupni vrednosti 57.826.979,66 EUR sredstev evropske kohezijske politike. V dodatek številka 1 k DRR so uvrščeni projekti s področij podjetniški inkubatorji, oskrba s pitno vodo, odvajanja in čiščenje odpadnih voda ter neinfrastrukturni ukrepi trajnostne mobilnosti. Skupaj gre za 15 projektov v vrednosti 34,7 milijona evrov evropske kohezijske politike oziroma skupaj 59,1 milijona evrov.
Od februarja lani v Savinjski regiji že izvajamo projekt Podjetno nad izzive – PONI Savinjska, ki je prav tako del DRR. Skupna vrednost projekta je 1.538.851,82 EUR.
Ob tem dogodku je predsednik in župan Občine Rogaška Slatina, mag. Branko Kidrič povedal: »S tem dokumentom lahko določene občine, ki so prijavitelji teh projektov, pričnejo s pripravo vloge za neposredno potrditev investicij. Pričakujemo pa, da bo v čim krajšem času v Dodatek k Dogovoru za razvoj regije možno uvrstiti tudi še preostalih 15 projektov, ki se nanašajo na izgradnjo zelene infrastrukture in daljinskih kolesarskih povezav. Veliko občin ima te projekte že pripravljene do te faze, da bi jih lahko izvedli že v prihodnjem letu. To pa bi doprineslo tudi k boljšemu črpanju evropskih sredstev.«
V nagovoru je minister Jevšek poudaril, da je Dogovor za razvoj regij (DRR) pomemben instrument regionalne politike, ki krepi razvojne moči regij na podlagi lastnih razvojnih potencialov in globalnih priložnosti: »Namen mehanizma DRR je dvig kakovosti življenja v vseh regijah, zmanjšati regionalne razlike med regijami in da vse slovenske regije razvojno dohitijo evropske. Poseben pomen v procesu oblikovanja dogovorov za razvoj regij ima teritorialni razvojni dialog – dialog, ki temelji na partnerstvu in usklajevanju. Le s povezovanjem vseh treh ravni – lokalne, regionalne in državne – lahko oblikujemo celovite in trajnostne rešitve, ki bodo imele resničen vpliv na kakovost življenja v vseh naših regijah.«
Ostali projekti s področij državnega kolesarskega omrežja, zelene infrastrukture ter oskrbe s pitno vodo bodo uvrščeni v dodatek številka 2, ki bo predvidoma podpisan maja oziroma junij letos.